Видове граждански договори и тяхното приложение
Ecovis | 13 Ноември 2024
С популяризацията на свободните професии, се налага подписването на различни видове граждански договори. Ще трябва да подпишете различен по вид договор при съвместна работа със счетоводител, адвокат, нотариус или друг професионалист. Специфичните видове граждански договори обхващат различен диапазон от задължения, ограничения и услуги, за които двете страни се споразумяват.
В тази статия на Ecovis Bulgaria ще ви запознаем с най-популярните граждански договори и техните приложения. Ще синтезираме характеристики и приложения в бизнеса и ще дадем съвети кога е най-подходящото време за тяхното включване.
Какво е граждански договор?
Работата с фрийлансъри и професионалисти на свободна професия е популярен избор при нужда от изпълнение на определени задължения. Те могат да варират от изработка на уебсайт, счетоводни и правни услуги, ремонтни дейности и други. Тъй като тези експерти не са ваши служители, вие трябва да сключите граждански договор с тях. Това е правен документ, който се сключва между две или повече физически или юридически лица и описва техните права и задължения за изпълнението на определена услуга или дейност.
Важно е да се отбележи, че гражданският договор не осигурява същите социални и трудови права, както трудовият. Възложителят наема изпълнителя за работа по конкретна задача. В договора се описват условията, времето за изпълнение, нужните материали и обещетението на изпълнителя. Това дава голема гъвкавост на възложителя, тъй като той не се обвързва дългосрочно.
От страна на изпълнителя, той трябва да изпълни възложената задача в крайния срок. Но това не означава, че има стриктно работно време. Свободен е да менажира проекта по свое желание, стига да изпълни задълженията си вписани в гражданския договор. Например, ако сте сключили договор за счетоводни услуги, вие не сте запознати с точните работни процеси, а очаквате крайния резултат. Това дава свобода на счетоводителя да отдели нужното време и предостави добър краен продукт.
Какви видове граждански договори съществуват?
Както гражданския договор се различава от трудовия, съществуват различни видове граждански договори - всеки със своите специфики и изисквания. Това, което ги обединява е, че всички са обвързани със срок за изпълнение на работа или услуги. Обикновенно се плаща след завършване на задачата, но изпълнителите сами избират кога да работят, стига да изпълнят срока. Не се изплащат осигуровки от възложителя и фрийлансърът няма право на платен годишен отпуск и на болнични за сметка на работодателя. След като се запознахме с приликите, нека разгледаме най-разпростанените видове граждански договори:
Договор за изработка
Ако сте се чудили дали да наемете фрийлансър на трудов или граждански договор, то вторият е разумно решение. При сключване на договор за изработка, фрийлансърът трябва да изпълни описаните за споразоменито ангажименти. Това може да включва създаване на уебсайт, маркетинг кампания, одитни услуги, ремонтни дейност или други. Той също така поема ангажимент, че ще изпълни задачата в срок и според изискванията на задължителя.
Изпълнителят използва свой собствени материали, освен ако договорът не предвижда друго. Отговорността за изпълнението също пада върху него, като при недобре свършена работа, често има неустойки. При тези видове граждански договори, цената е предварително определена в контракта, но се изплаща след извършената работа.
Видове граждански договори – Договор за поръчка
Тези видове граждански договори се съставя между доверител и довереник. Спозарумението се използва когато доверителят възлага на довереника да сключи сделка от негово име. Добър пример от практиката, е когато собственик на имот (доверител) възложи на агенция за недвижими имоти (доверник) да отдава неговия имот под наем, срещу определена комисионна.
Важно е да се отбележи, че всички права, на които стане собственик доверникът от сделката, трябва да бъдат прехвърлени на доверителя. Ако е нужно използва на парични средства при сделката, те трябва да бъдат предоставени от доверителя.
Договор за авторско право
Този вид граждански договор защитават правата на творците и техните произведения. Сключват се между авторът на произведението и ползвателя, които иска да го използва за комерсиална цел. Също като другите видове граждански договори, има срок за предостъпване на правата. Максималният разрешен от закона е десен години, но ако не е уговорен, срокът е три.
Обща практика е заплащането да се определя като процент от печалбата от използването на произведението. Но ако се използват архитектурни обекти или помещение, е възможно изплащането на хонорар.
Авторското право засяга и компютърните програми и софтуер. Ако фрийлансър ги създаде в рамките на трудово правоотношение, те принадлежат на работодателя.
Договор за управление на търговско дружество | Видове граждански договори
Този вид граждански договор се сключва между собственик на предприятие и упълномощено лице (прокурист). Това дава право на прокуриста да извършва всички действия и сделки, свързани с упражняването на търговската дейност на предприятието. Но упълномощено не може да прави фирмени промени по структурите на организацията.
Прокуристът също така има право да упълномощава други лица за извършване на определени дейности, но не може да назначава други прокуристи.
Заплащането е по договаряне, като може да е твърдо за месец, или на процент от сключена следка. Договорът може да бъде срочен или безсрочен, като прекратяването се случва от страна на собственика и се вписва в търговския регистър.
Сигурни сме, че информацията ще ви помогне следващия път когато трябва да сключите граждански договор. Научете още ценни съвети в нашия блог тук.