Направете запитване
Новина от Ecovis България

Изчисляване на трудов стаж | Пресмятане и особености

Ecovis | 29 Ноември 2024

Процесът по изчисляване на трудов стаж може да изглежда като сложна и непосилна задача за повечето от нас.

Как се изчислява? Какви са особеностите и какво трябва да се вземе предвид при изчисляване ? И дори “защо е необходимо изчисляване на трудов стаж” са много малка част от въпросите, които може би почти всеки от нас си задава.

Но причините са повече от ясни. Трудовият стаж е начинът да покажем експертизата си в дадена работна сфера. Но и не само.

С него демонстрираме времето (часове/ дни/ месеци/ години), прекарано в развиване на умения в конкретна дейност. А колкото по-дълго е това време, толкова по-добре за нас и за бъдещото ни професионално развитие.

За да разберете всички аспекти от изчисляване на трудов стаж, останете с тази статия на Ecovis Bulgaria. В следващите редове ще разкрием отговорите на най-задаваните въпроси за трудовия стаж, както и за разликите му с осигурителния стаж.

Важни неща, които всеки от нас трябва задължително да знае, затова не пропускайте да ги научите!

Какво представлява трудовият стаж?

Всеки работоспособен човек “трупа” трудов стаж, докато е нает на работа за дадена организация или работодател.

Трудовият стаж е времето, през което официално работим на трудов договор. Той ни помага да упражняваме нашите права като служители. Тук се включват дните отпуск, на които имаме право, както и възможността за пенсиониране и получаване на т.н. “пенсия”.

изчисляване на трудов стаж

Независимо от нашата заетост, трудът ни се следи и всяка дейснот е от значение. Дори ако работим на непълен работен ден или под специфични условия, това време също допринася за трудовия ни стаж.

А колкото повече трудов стаж “трупаме”, толкова по-големи привилегии ни очакват в бъдеще.

Важно е да споменем, че трудовият и осигурителният стаж са две различни неща. Те вървят ръка за ръка, но и имат значителни разлики помежду си.

Изчисляване на трудов стаж за отработено време

Изчисляване на трудов стаж става на база отработеното време по трудов договор.

Всяко такова изчисляване се извършва по Кодекса на труда и Наредбата за трудовата книжка и вече споменатия трудовия стаж.

Един пълен ден труд се зачита, ако работим поне половината от установеното по закон работно време. Добре е да уточним, че това време може да е прекарано в повече от едно трудови правоотношения между служител и работодател.

Изчисляване на трудов стаж на месечна база се определя по различен начин. Месец трудов стаж се формира, когато всички работни дни в месеца са отработени. Ако сме имали прекъсвания, събираме отработените дни и ги делим на стандартния брой дни за работния месец. Когато работим на 5-дневна работна седмица, това са 21 дни.

В случаите, когато работим на 6-дневна работна седмица, дните, на които трябва да разделим, стават 25.

За изчисляване на трудов стаж за 1 пълна година, нещата стоят по по-прост начин. Година трудов стаж се изчислява, когато натрупаме 12 месеца пълен стаж.

Ако работим нощни смени и трупаме нощен трудов стаж, нощните часове се превръщат в дневни за смени с повече от 4 нощни часа. Това става, като се умножават по коефициент 1.14, който представлява съотношението между официалното работно време за дневен труд - 8 часа и нощен труд - 7 часа. После при изчисляването се разделят на стандартната продължителност за работното време.

Дали се чувствате леко объркани? Първоначално всичко това изглежда като много информация, много цифри и смятане. Истината е, че всичко започва от изработените часове и дни.

изчисляване на трудов стаж

Изчисляване на трудов стаж при непълен работен ден

Какво става, ако работим на 4 или 6 часа? Тук идва уловката, която мнозина пропускат. Не само служителите, но и работодателите.

Както споменахме малко по-горе, ако работим поне половината от времето, установеното по закон, имаме 1 ден трудов стаж. Съответно, половината на 8 часа работен ден е 4 часа.

А това само по себе си означава, че ако изпълним всички работни дни за месеца на договореното време, това ни носи пълен месец трудов стаж. Независимо от по-малкото часове, денят се зачита.

Изчисляване на стаж на непълно работно време е изключително важна процедура за много студенти, по-ангажирани хора и такива, които е възможно да имат повече от 1 работа.

Затова е важно да сме сигурни, че договорът и часовете са коректно записани.

Изчисляване на трудов стаж при граждански договор

Тук идва другата клопка. Ако работим на граждански договор, договор за управление и контрол или самонаети лица не трупаме трудов стаж.

Чудите се защо? Обикновено хората, които работят на граждански договор извършват съответна дейност на хонорар. Често това са хора, които извършват свободна практика като писатели, танцьори и други.

Следователно при гражданския договор е налична корелацията поръчка - изработка, а тя не носи трудов стаж.

изчисляване на трудов стаж

Гражданските договори, договорите за управление и контрол и осигуряването като самонаето лице влияят на осигурителния стаж. Но както вече споменахме, той няма нищо общо с трудовия.

Изчисляване на трудов стаж от НОИ

Националният осигурителен институт (НОИ) е институцията, която следи и изчислява нашия трудов стаж. Той се базира на подадените данни от работодателите и осигурителните вноски.

При пенсиониране или при друга нужда НОИ предоставя информация за натрупания стаж. Ако има пропуски или несъответствия, трябва данните да бъдат коригирани. Това става с помощта на счетоводни услуги, като професионалистите в тази сфера често извършват и данъчни услуги и одитни услуги.

Затова е добра практика да проверяваме редовно трудовата си книжка и данните в осигурителната система.

Разлика между осигурителен и трудов стаж

Може би дори не подозирахте, че има и осигурителен, и трудов стаж. Истината е, че и двата вида съществуват и има съществена разлика между тях.

Трудовият стаж се свързва с времето, в което сме работили на трудов договор за определена организация или бизнес.

Осигурителният стаж е времето, в което имаме платени осигуровки. Като уловката е, че можем да плащаме осигуровките си и сами, без да имаме трудов договор. Затова и при граждански договор, макар да не се “трупа” трудов стаж, осигурителният се увеличава.

Важно е да установим разликите, за да знаем какви са правата ни и как да планираме бъдещето си. Препоръчваме да потърсите професионалист, но преди това да се поинтересувате от цени на счетоводни услуги.