Данъчно облекчение за физически лица
Ecovis | 24 Април 2024
В динамичната икономическа среда, интересът и информираността за данъчно облекчене за физически лица е ключов фактор за оптимизиране на финансовото състояние и прилежащите задължения. В България, редица от законови разпоредби предвиждат облекчения за физически лица, с цел стимулиране на различни сфери, като образование, здравно осигуряване, семейства с деца и др.
В настоящата статия, екипът на Ecovis Bulgaria - водеща компания в счетоводните и одит услуги, ще Ви запознае с основните видове данъчни облекчения и услуги за физически лица, условията за ползването им, както и с практични стъпки за деклариране.
Данъчно облекчение за физически лица с намалена трудоспособност
Данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност е финансов инструмент, с който държавата подпомага лица, чийто капацитет за работа е намален. То се изразява в намаляване на облагаемата сума, с което се понижава и дължимият данък.
Чл. 18 - Данъчно облекчение на лица с намалена трудоспособност над 50%. Намалява се данъчната основа с 7920 лв. на годишна база или 660 лв. на месечна база. Може да бъде ползвано през работодател.
Данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност се декларира в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Данъчни облекчения при лични вноски
В съвременния свят, грижата за собственото ни здраве и финансово бъдеще е от първостепенно значение. Държавата стимулира тези отговорни действия, като предлага данъчни облекчения за лични вноски в различни сфери:
- Доброволно здравно осигуряване: Защита на Вас и Вашите близки.
- Доброволно пенсионно осигуряване: Спокойно и сигурно бъдеще.
- Лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране: Допълнителна финансова подкрепа.
- Дарения: Подкрепа на благотворителни каузи и важни за обществото цели.
Чрез данъчните облекчения, Вие не само намалявате данъчната си тежест, но и инвестирате в:
- Вашето собствено благополучие: По-добро здравно осигуряване, по-висока пенсия, по-спокойно бъдеще.
- Благополучието на Вашите близки: Възможност за осигуряване на членове на семейството.
- Развитието на обществото: Подкрепа на важни каузи и организации.
Нека се възползваме от възможностите, които ни се предоставят, за да изградим по-добро бъдеще за себе си, за нашите близки и за обществото!
Данъчно облекчение за физически лица при дарения
Дарението е акт на щедрост и съпричастност, с който можем да подкрепим важни за нас каузи и да допринесем за благото на обществото. Държавата стимулира дарителската дейност, като предлага данъчно облекчение за физически лица, които правят дарения на организации с нестопанска цел.
Но какви са условията за ползване? Следва дарението да е направено в полза на организация с нестопанска цел, включена в списъка на НАП и да е документирано с банков превод или друг платежен документ. Дарението следва да бъде декларирано в годишната данъчна декларация.
Чл. 22 - Данъчно облекчение за дарения.
- Данъчната основа се намалява с направените от лицато дарения към здравни, лечебни заведения, социални услуги за резидентна грижа, детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии, бюджетни предприятия, регистрирани в страната вероизповедания, специализирани предприятия или кооперации на хората с увреждания, Агенция за хората с увреждания, БЧК, културни институти, читалища, юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в обществена полза, фонд Енергийна ефективност, комуни за лечение на наркозависими, УНИЦЕФ с до 5% от годишната данъчна основа
- При дарения за култура - с до 15% от годишната данъчна основа
- При дарения към НЗОК за дейности, свързани с лечението на деца или Център за асистирана репродукция - с до 50% от годишната данъчна основа
Общата сума на признатите дарения не може да превишава 65% от годишната данъчна основа. В случай, че дарението е в непарична сума, то се оценява по цена на придобиване, ако придобиването е до 3 месеца преди дарението, в противен случай по пазарна цена. За извършеното дарение трябва да има договор и сертификат за дарение.
Данъчни облекчения за млади семейства
Чл. 22а - Данъчно облекчение за млади семейства. Ползва се за лихвите по ипотечни кредити при едновременно изпълнение на следните условия:
- Ипотечния кредит е с единия или съвместно двамата съпрузи и те имат сключен граждански брак
- Единият от двамата съпрузи няма навършени 35 години при сключването на договора за ипотечен кредит
- Ипотекираното жилище е единствено жилище на семейството за съответната календарна година.
Данъчното облекчение се ползва за лихвите за първите 100 000лв. от ипотечния кредит, като се прилага документ от банката.
Данъчно облекчение за деца
Чл. 22в Данъчно облекчение за деца
Това е най-популярното данъчно облекчение. Може да се ползва и при работодател. Размерът му е - 6 000лв. Намаление на данъчната основа за 1 дете, 12 000 лв. за две деца, 18 000 лв. за три или повече деца.
Условия за ползването:
- Детето да не е дадено за отглеждане в институция
- Облекчението може да се ползва само от единия родител
- Детето да не е навършило пълнолетие към 01.01 на годината, за която се отнася данъчното облекчение
- В случай, че родителят не успява да се ползва от цялата сума на данъчната основа, то другият родител може да ползва остатъка.
Данъчно облекчение за деца с увреждания
Чл. 22г - Данъчно облекчение за деца с увреждания - най-неприятното данъчно облекчение. Условията са като горните, сумите обаче са двойни, детето трябва да има ТЕЛК над 50%. Двете облекчения - по Чл. 22в и Чл. 22г се ползват независимо едно от друго и се натрупват.
Данъчно облекчение за физически лица при безкасови плащания
Чл. 22д - Данъчно облекчение за извършени безкасови плащания - в случай че целия придобит доход на лицето е придобит по банков път, и над 80% от плащанията са извършени по безкасов път (вкл. дебитни, кредитни карти) то данъчната основа се намалява с 1%, но не повече от 500лв.
Данъчно облекчение на физическо лице за ремонт
Чл. 22е - Данъчно облекчение за ремонт/подобрение на недвижим имот- може да се ползва до 2000лв намаление на данъчната основа, в случай че:
- Недвижимия имот е собствен на лицето или лицето е един от собствениците
- Разполага се с документ за извършения ремонт
- Извършилият ремонта и ползващия данъчното облекчение не са свързани лица Данъчното облекчение може да се използва само за разходи за труд.
Надяваме се тази статия да ви е била полезна и да ви се е изяснило дали имате право на данъчно облекчение. Ако все още имате въпроси, не се колебайте да се свържете с нас! Може да прочетете още интересна информация от нашият блог.