Закриване на фирма без дейност | Същност и процедури
Ecovis | 17 Януари 2025
Дейността по закриване на фирма без дейност на пръв поглед изглежда като трудна за изпълнение за задача. С правилния специалист и подбор на необходимите документи този процес може и да не е толкова сложен.
Важно е да се отбележи, че цялата процедура обикновено отнема от 7 месеца до повече от година. Има две неща, които трябва да се съобразят, преди да се предприеме закриване на фирма без дейност. През м. Септември 2024г. в Търговския закон бе въведено и т. нар “бързо производство за ликвидация на фирма”, което няма да бъде разгледано в настоящия материал.
Първо, дали има активна ДДС регистрация към момента. И второ, някога имала ли е служители, работещи на трудов договор.
За да се изяснят тези и други етапи при организирането на процеса около закриването на фирма без дейност, прочетете следващите редове от статията на Ecovis Bulgaria. Научете повече за документацията и сроковете, още сега.
Събирането на най-важната информация и организирането на процеса са първите стъпки за безпроблемно закриване на фирма без дейност, затова нека започваме!
Какво представлява процесът на закриване на фирма без дейност?
Закриването на фирма без дейност не се различава съществено от закриването на фирма, реализирала дейност. И в двата случая процесът обикновено отнема приблизително 7 месеца.
Това, което отличава дейността по закриването на фирма, осъществявала дейност, е наличието на служители, имущество и определени сделки. По тях е възможно да има задължения или вземания.
От своя страна, бизнесите, които не са развивали дейност, не е нужно да подават специални документи към НОИ като трудови договори, разплащателни ведомости и т.н.
Как се прекратява дейност като част от закриване на фирма?
Първо е необходимо върховният орган на дружеството, който може да бъде едноличен собственик на капитала или на общото събрание, да реши да прекрати дейността. След това се избира ликвидатор и съответен срок за ликвидация, който трябва да е най-малко 6 месеца.
Задължителна стъпка от процеса е уведомяването на НАП за прекратяване на дейността. Това се случва чрез подаване на заявление по чл. 77 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Има значение дали фирмата е регистрирана по ДДС, защото периода за издаване на удостоверението от НАП може да отнеме и до два месеца.
От този момент нататък институцията извършва необходимите проверки на дружеството. Това се случва винаги, независимо дали има задължения, или не. След като удостоверението е издадено от Агенцията по приходите, е необходимо да се обяви ликвидация на дружеството в ТР (Търговски регистър).
Закриване на фирма без дейност: етап на ликвидация на дружеството
След обявяване на ликвидация следва да се отправи покана към кредитори, които да предявят финансовите си претенции към дружеството.
Документите, които са необходими за реализиране на покана в ТР са:
- Покана до кредиторите
- Заявление за обявяване на актове (Г1)
- Декларация за истинността на обстоятелствата, които следва да се впишат и приемане на актовете, представени за обявяване
- Документ, удостоверяващ платена държавна такса
- Задължения на определения ликвидатор
- Пълномощно, в случай че заявлението не се подава от ликвидатора
През периода на ликвидация възможните задължения на дружеството се погасяват от ликвидатора, като се осребри наличното имущество. Останалата част се разпределя между съдружниците под формата на дял.
В случай, че фирмата е регистрирана по ДДС, в срок от две седмици ликвидаторът е нужно да подаде документи в НАП за дерегистрация на дружеството. Този период започва да тече от момента, в който ликвидацията е обявена.
Дерегистрацията по ДДС не е задължително да се извърши. Има вариант, в който регистрация на ЕООД, може да остане активна до датата на заличаването му в ТР.
За официалното закриване на фирма е необходимо подаването на заявление до НОИ по чл. 5 от Кодекса за социално осигуряване. При наличието на служители на трудов договор трябва да се изготви книга с разплащателни ведомости.
Без значение дали фирмата е реализирала дейност или не, продължителността на ликвидацията винаги е най-малко 6 месеца. Периодът започва да тече от датата на обявяване на покана до кредиторите.
Заличаване на фирма от Търговския регистър
След като периодът на ликвидация изтече и има издадено удостоверение от НОИ, трябва дружеството да се заличи от ТР.
За да се осъществи този етап ликвидаторът трябва да изготви доклад на фирмата. Той съдържа всички действия, които са предприети от него по време на цялостното закриване на фирма.
Докладът трябва да се одобри от върховния орган на дружеството и да се подадат всички документи, описани по-горе. В допълнение се предоставя и Заявление за вписване на обстоятелствата относно прекратяване на ликвидация (Б6).
Кой е ликвидатор при закриване на фирма без дейност?
В голяма част от случаите за ликвидатор се назначава управителят. Възможно е обаче някой от съдружниците и дори трето лице да влезе в тази роля. За ликвидатор може да бъде избран не само един човек, а няколко. Условието е, че всички хора представляват дружеството само когато са заедно.
Какво се случва, ако документацията се подава от адвокат?
Ако всички документи се подават от правен специалист, не е необходимо адвокатско пълномощно. Заявлението Б6 е нотариално заверено в този случай и така не се заплащат таксите за нотариална заверка.
Друго предимство при този тип подаване е, че адвокатите използват електронни подписи и при електронно изпращане на документацията се спестява половината сума от държавната такса.