Нулева ставка или Освободена доставка по ДДС | Съвети от експерт
Ecovis | 12 Декември 2024
Чудите се дали да изберете нулева ставка или освободена доставка по ДДС за вашия бизнес? Счетоводното отчитане и планиране е нужно за правилното функциониране на всеки бизнес. По този начин, вие като собственик, изчисляване приходите и загубите и създавате планове за бъдещето. Счетоводните отчети дават ясна представа за състоянието на бизнеса и ефективността на изградените вътрешни и външни процеси. На светло излизат както потенциални проблеми, така и нови възможности за развитие.
В тази статия на Ecovis Bulgaria ще ви помогнем да направите своя избор между нулева ставка или освободена доставка по ДДС. Ще се запознаем с техните прилики, разлики, както и в кои индустрии в и извън Европейския Съюз (ЕС) се използват. Ще ви дадем съвети при избор и за отделните бизнес ниши, за да направите правилния избор. Правилното водене на счетоводството е наложително за успешния бизнес, затова нека започваме!
Какво са Нулева ставка или Освободена доставка по ДДС?
Правният език често е сложен и неразбираем за хората. Когато чуят за ДДС и ставки си представят сложни закони, огромно количество математика, формули и безкрайни документи. Въпреки, че ако се задълбочим в материята, тези опасения ще станат реалност, истината е, че за повечето термини са лесно обясними.
Разликата между Нулева ставка или Освободена доставка по ДДС е основно в правния и счетоводния статус на сделките и правото на данъчен кредит. Теоретично, не всяка фирма е задължена да се регистрира по ДДС (Данък върху добавената стойност) в България. Но съществуват законови регулации, които задължават предприятията да го направят:
- Бизнесът е задължен да се регистрира по ДДС, ако за последните 12 месеца календарен оборотът му надвишава 100 000 лв.
- Оборотът включва продажбата на стоки или услуги, подлежащи на облагане с ДДС.
- Фирмата купува стоки от компании в ЕС и стойността на тези покупки надвиши 20 000 лв.
- Бизнесът продава стоки или услуги на фирми в ЕС.
- Фирма получава услуги от доставчици извън България (например маркетинг, консултации, хостинг), тя трябва да се регистрира по чл. 97а от ЗДДС, дори ако оборотът е под 100 000 лв.
Но дори вашият бизнес да не отговаря на тези изисквания, доброволната регистрация по ДДС е препоръчителна. От финансова гледна точка, по този начин вие имате право на възстановяване на ДДС за разходите. От бизнес страната, ще получите по-голямо доверие от партньори и клиенти, особено при работа с международни фирми.
Вече сме запознати с принципите, нека разберем как може да се възползвате от Нулева ставка или Освободена доставка по ДДС.
Кои бизнеси избират Нулева ставка или Освободена доставка по ДДС?
Нулева ставка или Освободена доставка по ДДС са ключови термини в данъчното законодателство. Те определят как фирмите от различните ниши прилагат ДДС при предлагане на услуги и продукти. При регистрация на фирма и стартиране на бизнес в България е важно да сте запознати с разликите.
Бизнесите, възползващи се от нулева ставка, са предимно такива, които извършват международна дейност или отговарят на специфични условия, определени в закона за ДДС.
Особеното при фирмите, които разчитат на освободена доставка по ДДС, е че те са регистрирани по закона за Данък върху добавената стойност. Те разчитат на това, че сделките им са освободени от облагане, но нямат право на данъчен кредит.
Тези два механизма играят съществена роля за международната търговия, банковите услуги, както и за секторите с обществена значимост, като например здравеопазване и образование.
За правилно поддържане на бизнес процесите и двата типа бизнеси се възползват от счетоводни услуги от опитни кантори. Освен със счетоводството, специалистите могат да им помогнат и с правни услуги, особено при сключването на големи сделки.
В следващите редове ще се запознаем с основните бизнес ниши, които се възползват от Нулева ставка или Освободена доставка по ДДС:
Нулева ставка
Както споменахме по-рано, това са фирми, изпълняващи главно международни услуги. Това означава, че върху доставката или продажбата на продукти и услуги се начислява ДДС, но със ставка 0%. Все пак, сделките се водят облагаеми по закон, макар и с 0%. Ключове е да се отбележи, че при тези сделки фирмата запазва правото да си възстанови платения ДДС за разходите, свързани с дейността. Примери за такива бизнеси са:
- Фирми за износ на стоки извън ЕС. Примери за това са фирми за текстил, които изнасят за страни извън ЕС. Както и производители на машини с цел износ за Америка или Азия.
- Транспортни и логистични компании. Нагледен пример за това е логистична фирма, превозваща стоки от България до Турция или друга държа извън ЕС. Тя ще начислява 0% ДДС за стоките, но ще може да си възстанови платения ДДС за гориво и оборудване.
- Туристически агенции, организиращи почивки извън границите на Европейския Съюз.
- Предприятия, извършващи доставка на стоки в рамките на ЕС, например фирма в България, която продава стоки на фирма в Германия (вътреобщностна доставка).
Освободена доставка по ДДС
По рано в текста се запознахме с принципите за Освободена доставка по ДДС. Накратко, това са предприятия или собственици, които предоставят услуги или продукти, освободени от закона за ДДС или извън неговия обхват. Примери от всекидневието са:
- Частни болници, клиники, стоматолози и психолози, които предоставят медицински услуги. Например, частна здравна клиника няма да начислява ДДС върху предлаганите медицинските услуги, но няма право да възстанови платения ДДС за закупена апаратура.
- Частни училища, школи или университети, предоставящи учебни програми, както и фирми, организиращи семинари или професионално обучение.
- Застрахователни компании, брокери и банки, предоставящи заеми или платежни услуги. Изключение правят банкови услуги, свързани с управление на активи или недвижими имоти.
- Театри, музеи, галерии, които организират културни събития.
За правилно водене на счетоводство и избор между Нулева ставка или Освободена доставка по ДДС, е добре да се възползвате от данъчни услуги от опитни счетоводители. По този начин ще направите правилния избор и ще се възползвате от предоставените данъчни облекчения. Научете още от света на счетоводството от нашия блог.