Направете запитване
Новина от Ecovis България

Колко е минималната заплата в България от 2024 г? - Ecovis

Ecovis | 7 Октомври 2024

Към 2024 г. България ще остане една от държавите - членки на Европейския съюз, с най-ниска минимална работна заплата. Минималната месечна работна заплата в България е 933 лева (приблизително 480 евро). В тази статия от Ековис България ще разгледаме статистическите данни колко е минималната заплата в България, сравнението ѝ с други държави от ЕС и САЩ, както и връзката ѝ с разходите за живот, политиката и БВП на България.

Колко е минималната заплата в България - контекст

България е с най-ниската минимална работна заплата в Европейския съюз, въпреки че през последното десетилетие се наблюдава постепенно увеличение. През 2023 г. минималната работна заплата е 780 лева (398 евро за сравнение с други членки на ЕС), което означава, че цифрата от 933 лева през 2024 г. представлява значително увеличение от 19.6 %. Въпреки тези редовни увеличения, България все още изостава от повечето си колеги в ЕС по отношение на абсолютните нива на заплатите.

Сравнения с други държави от ЕС

Минималната работна заплата в Европа се различава значително. За сравнение:

  • Люксембург може да се похвали с най-високата минимална работна заплата в ЕС, която през 2024 г. Е около 2387 евро на месец.
  • В Германия, най-голямата икономика в Европа, минималната работна заплата е приблизително 1 620 евро на месец.
  • Франция е близо до нея с минимална работна заплата от около 1 709 евро на месец.
  • Румъния, друга източноевропейска държава, с която България често е сравнявана, има минимална заплата от около 745 евро месечно, което я поставя преди България.

Минималната работна заплата в западноевропейски държави като Франция и Германия е над три пъти по-висока от тази в България. Дори в съседна Румъния минималната работна заплата все още е значително по-висока. Въпреки прогнозите на някои, че от догодина можем да очакваме по-високата минимална заплата от 1100 лв., това все още е доста далеч от европейския стандарт и от заплатите на хората в чужбина.

Сравнение със САЩ | Колко е минималната заплата в България

В Съединените щати минималната работна заплата се различава в зависимост от щата и населеното място. Въпреки това от 2009 г. насам минималната работна заплата се запазва на 7,25 долара на час. Това се равнява на около 1256 USD на месец за работник на пълно работно време. Много щати имат свои собствени по-високи минимални заплати - минималната заплата в Калифорния е 15,50 USD на час (около 2480 USD месечно за работа на пълен работен ден). Дори най-ниските минимални заплати на щатско ниво в САЩ са значително по-високи от тези в България.

колко е минималната заплата в България

Разходи за живот в България

Въпреки че минималната работна заплата в България е сред най-ниските в ЕС, разходите за живот в страната също са сравнително ниски, особено в сравнение със Западна Европа. Например:

  • Наеми: Средният наем за двустаен апартамент в столицата София варира между 800 и 1200 лева на месец, а в по-малките градове наемите са между 500 и 700 лева.
  • Хранителни стоки: Цените на хранителните продукти в България са по-достъпни, отколкото в повечето западноевропейски страни. Един хляб струва около 2 лева, а едно хранене в евтин ресторант е около 20 лева.

Все пак разходите за живот се увеличават поради инфлацията, която през 2022 г. достигна над 12%. Макар че минималната работна заплата бавно се увеличава, тя не винаги е в крак с инфлацията, което затруднява нископлатените работници да посрещнат нуждите си.

Покупателна способност и колко е минималната заплата в България - взаимовръзка

Когато се сравняват минималните заплати в различните държави, паритетът на покупателната способност (ППС) дава по-добра представа за това докъде се простират заплатите в различните държави. Въпреки ниската номинална минимална работна заплата в България, когато се коригира спрямо паритета на покупателната способност, България се представя по-добре. Въпреки това за работниците, получаващи минимална работна заплата, все още е предизвикателство да покриват основните си разходи за живот, особено в градските райони.

колко е минималната заплата в България

Например, макар че заплатите в страни като Германия или Франция са по-високи, разходите за живот също са много по-скъпи. Въпреки това в България един работник на минимална работна заплата на пълно работно време изразходва непропорционално голяма част от доходите си за стоки от първа необходимост като жилище и храна в сравнение с повечето западноевропейски страни.

Въздействие на БВП на България

Брутният вътрешен продукт (БВП) на България на глава от населението през 2024 г. е около 15 000 USD, което е едно от най-ниските нива в ЕС. Това отразява по-ниската производителност и икономическо развитие на страната в сравнение с по-индустриализираните и богати западноевропейски държави. За разлика от тях, държавите с по-високи минимални заплати, като Германия, Франция и Люксембург, имат БВП на глава от населението над 50 000 долара.

Връзката между БВП и заплатите е ясна - страните с по-висока производителност, по-силна икономика и по-голямо разпределение на богатството могат да си позволят по-високи минимални заплати. България, от друга страна, бележи напредък в икономическия растеж, но структурните предизвикателства - като корупцията, неравенството в доходите и зависимостта от отрасли с ниска добавена стойност - все още възпрепятстват бързото нарастване на заплатите.

Интересни факти и тенденции

  • Ръст на минималната работна заплата: Откакто България се присъедини към ЕС през 2007 г., минималната работна заплата в страната се е увеличила с повече от 300%, въпреки че е започнала от много ниска база.
  • Миграция на работна ръка: Много българи избират да работят в чужбина поради по-високите заплати, особено в страни като Германия, Испания и Италия, което доведе до недостиг на работна ръка в България в ключови сектори.
  • Риск от бедност: Въпреки увеличението на заплатите, близо 25% от българите все още са изложени на риск от бедност, особено тези, които живеят в обезлюдените и по-бедни райони или получават минимална работна заплата.
  • Бъдещи прогнози: Българското правителство е ангажирано да продължи да повишава минималната работна заплата през следващите години, като целта е в крайна сметка тя да достигне 50% от средната работна заплата. Дали тази цел ще бъде достигната? Предстои да разберем.

колко е минималната заплата в България

Политиката и колко е минималната заплата в България

През 2024 г. България преживява редица правителствени промени, които оказват пряко влияние върху икономическата политика на страната, включително върху минималната работна заплата. Честата политическа нестабилност с многобройни избори и служебни правителства допринесе за по-бавния и често спорен процес на вземане на решения относно увеличението на заплатите.

Един от ключовите проблеми е, че минималната работна заплата, която понастоящем е определена на 933 лв (477 евро), е предмет на дебати между политическите партии. Всяко правителство е склонно да предлага промени в равнището на заплатите, като често го използва като инструмент за привличане на гласоподаватели, особено в условията на инфлация, която намалява покупателната способност. Така например през 2024 г. правителството одобри увеличение на минималната работна заплата с близо 20%.

Критики към управлението

Това увеличение обаче беше подложено на критики както от страна на бизнеса, така и от някои политически фракции, които твърдят, че постоянното повишаване на заплатите оказва натиск върху работодателите, особено в по-бедните региони.

Освен това промените в ръководството забавиха дългосрочното планиране на икономическото развитие, което затрудни стабилизирането на инфлацията и осигуряването на устойчив растеж на заплатите. Предприятията изразиха загриженост от нарастващите разходи за труд, за които се опасяват, че могат да доведат до съкращаване на работни места и намаляване на инвестициите, което допълнително усложнява политическата обстановка.

Честата смяна на правителството затруднява провеждането на последователни политики и тази непредсказуемост допринася за продължаващия дебат за това дали минималната работна заплата трябва да бъде обвързана по-тясно с инфлацията или с ръста на средната работна заплата. В резултат на това минималната работна заплата остава актуален въпрос, тясно свързан с политическите промени и икономическата несигурност.